yazar hakkında:
Ömer Can

Ömer Can
Girişimci, Blogger

Elektronik Haberleşme Mühendisi Ömer Can, profesyonel yaşamına haberleşme sektörününde Netaş'ta başladı. Burada ve akabindeki firmalarda, satış/pazarlama gruplarında bulundu; satış koordinatörlüğü ve yöneticiliği yaptı. Kurumsal son tecrübesi OSRAM’da, aydınlatma sektörü ürün teknik müdürlüğü ve satış yöneticiliği görevlerini aldı. Aydınlatma ve enerji verimliliği konularında eğitimler gördü, projeler gerçekleştirdi, eğitimler verdi. Aydınlatma, verimlilik ve ışık kaynakları konusunda blogger ve danışılan olan Can, spor yapıyor, doğa, deniz, ve gezi tutkunu; yeni ilgi alanı deniz fenerleri.

 yorumlar…(2)

 • Canan

  |

  Merhaba, hocam gerçekten çok sade ve güzel bir anlatım olmuş. Ben Lise 3 elektronik öğrencisiyim. Fakat kafama takılan soru mevcut. Led sürücülerde izoleli ve izolesi bir kavram var bunu nasıl ayırt edebiliriz? Yani ben bir driver aldım aldığım kişi bana izoleli dedi. belkide beni kandırdı. bunu test etmemin bir yolu var mı yada ayırt edici bir özelliği?

  cevap…

  • Ömer Can

   Ömer Can

   |

   Sürücülerde galvanik izolasyon tanımı giriş devresi ile çıkış devresinin elektriksel yalıtımını ifade eder. Bazı sürücülerde bu yalıtım olmaz, sadece elektronik bir düzenekle gerilim düşürülür ve doğrultulur. Bu gibi devrelerde çıkış tarafında ve LED devrelerinde toprağa karşı giriş gerilimi bulunur ve tehlikelidir. Bu konuda bir yazı yazmayı da planlıyorum.

 yorum yazın

  trackback