yazar hakkında:

Ömer Can
Girişimci, Blogger

Elektronik Haberleşme Mühendisi Ömer Can, profesyonel yaşamına haberleşme sektörününde Netaş'ta başladı. Burada ve akabindeki firmalarda, satış/pazarlama gruplarında bulundu; satış koordinatörlüğü ve yöneticiliği yaptı. Kurumsal son tecrübesi OSRAM’da, aydınlatma sektörü ürün teknik müdürlüğü ve satış yöneticiliği görevlerini aldı. Aydınlatma ve enerji verimliliği konularında eğitimler gördü, projeler gerçekleştirdi, eğitimler verdi. Aydınlatma, verimlilik ve ışık kaynakları konusunda blogger ve danışılan olan Can, spor yapıyor, doğa, deniz, ve gezi tutkunu; yeni ilgi alanı deniz fenerleri.

 yorumlar…(4)

  • Avatar

    ali

    |

    yararlı bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Led sürücülerin şebekede yaptıkları harmonikleri nasıl hesaplar , tespit eder ve bu harmonikleri gideririz?

    cevap…

  • Avatar

    Sefa erbil

    |

    Bir deniz feneri yada peyotlu bir çakar fenerin güneş enerjisiyle depo şeklinde çalıştığını ve bu enerjinin sadece güneşten elde edildiğini düşünerek, eğer bu bölgede 1 hafta hava kapalı ve paneller güneşten alamadığı enerjiyi aku den beslenerek çakar çalışıyor ve aku deki elektrik bittiğini düşünürsek bu durumda çakarın çalışma periyodunusul bozmaması adına yapmamız gereken işlem nedir.Burda ne yapmalıyız boşalan aku ile beraber çalarak gücü nasıl elde Edebiliriz. Bunun için sizden bir cevap alabilirmiyim.iyi günler.

    cevap…

    • Avatar

      Ömer Can

      |

      Deniz fenerleri için; ışık kaynağı, güneş paneli ve batarya bir bütün olarak ele alınıp projelendirilmesi gereklidir. Örneğin mevcutta, Fenerbahçe Deniz fenerinde özel 500W akkor lamba, Anadolu Deniz Fenerinde 1000 W metal halide lambalar kullanılıyor. Bu lambalar için güneş paneli ve akü ihtiyaçları çok yüksek olacaktır. LED’ler bu tür proje çalışmasında en uygun ışık kaynağı olur. Avustralya ve Yeni Zelanda’da bu tür projeler uygulanmış. Daha önce bu konuda yazdığım yazıya da bakabilirsiniz. https://www.ledportali.com/led-ve-deniz-fenerleri/
      Ek bilgi olarak; güneş panelleri bulutlu, kapalı havalarda da enerji üretirler (ışığı görmesi yeterlidir), ancak bu gibi durumlarda enerji üretimi güneşli günlere göre daha az olacaktır.

  • Avatar

    Eşref HAÇAT

    |

    Yazınız gerçekten çok faydalı ve anlaşılır olmuş. Konu ile ilgili bilgi sahibi olmamda çok faydası oldu teşekkürler.

    cevap…

 yorum yazın

  trackback