yazar hakkında:

Ömer Can
Girişimci, Blogger

Elektronik Haberleşme Mühendisi Ömer Can, profesyonel yaşamına haberleşme sektörününde Netaş'ta başladı. Burada ve akabindeki firmalarda, satış/pazarlama gruplarında bulundu; satış koordinatörlüğü ve yöneticiliği yaptı. Kurumsal son tecrübesi OSRAM’da, aydınlatma sektörü ürün teknik müdürlüğü ve satış yöneticiliği görevlerini aldı. Aydınlatma ve enerji verimliliği konularında eğitimler gördü, projeler gerçekleştirdi, eğitimler verdi. Aydınlatma, verimlilik ve ışık kaynakları konusunda blogger ve danışılan olan Can, spor yapıyor, doğa, deniz, ve gezi tutkunu; yeni ilgi alanı deniz fenerleri.

 yorumlar…(4)

 • Avatar

  Can Türk

  |

  Merhaba.. öncelikle yazınızı büyük bir zevkle okudum, fakat ledler ile bilgim çok fazla olmadığı için bazı konularda tıkandım. Ben arabalara ilgisi olan biri olduğum için yaklaşık 8 9 ay önce aldığım aracıma bir kaç led alarak başladığım bu serüvene bilgim genişledikçe ilgi duymaya başladım. Cree çip genel olarak ilgimi çekti ve buradan ilerlemeye başladım. aldığım ürünlerde (sinyaller, stop, geri lamba iç aydınlarma) yüksek lümenler gerekmediği için bugüne kadar bir sorun yaşamadım, fakat en sona bıraktığım kısa farlarda (XHP-70 Cree Chip) titreşim sorunu olduğunu fark ettim. Bu sorunu kendimden kaynaklanmış olabileceğini düşünerek ürettiğim tezleri çürüterek veya doğruluyarak bir ilerleme yolu izledim. Bu bakış açısı ile size sorunumu ve izlediğim yolu kısaca aktaracağım. Ürün montajını (Led ve akım dönüştürücü converterlar) gayet dikkatli bir şekilde yaptım ve sorunsuz bir şekilde çalıştığını gördüm. Fakat aracımı çalıştırdığımda titremeler olduğunu fark ettim ve bunun ısınmadan dolayı olabileceğini düşünüp aynı işlemi araç ve çipler soğukken yaptım ve aynı titreşimi tekrar yaşadım. (Titreşimler flaş gibi yanıp sönmeden ziyade çok küçük kıpraşımlarda diyebiliriz) daha sonra araç start stop özelliğine sahip olduğu için kırmızı ışık ve durduğum zamanlarda araba motoru kendini aldığında bu kıpraşımların kesildiğini, motor çalıştığında tekrar başladığını gördüm. Ayrıca evde kendi imkanlarımla denediğim ledler sorunsuz bir şekilde çalışıyorlardı. Bu denemelerden sonra aracın aküsünün start stop özelliğine uygun bir akü olmasının bu sorunu tetikleyip tetiklemediği konusunda yetersiz kaldım. Bu konuda fikrinizi benle paylaşırsanız çok mutlu olacağımı bildirmek isterim. Bunu bir elektrikçiye yaptırmaktansa öğrenerek kendimce güzel bir deneyim kazanmak istiyorum..

  cevap…

  • Avatar

   Ömer Can

   |

   Merhaba, öncelikle web sitemize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim. LED ürünlerde ışık titreşimi genellikle LED sürücülerden kaynaklanır, LED sürücü devrenizi kontrol etmekte fayda var.

 • Avatar

  Fatoş Kaya

  |

  Merhaba, evde oturma odası yada yatak odasında led avize kullanmak sakıncalı mı? İnsan sağlığına zararlı olmaması için tireşimin 160 hz den az olmaması gerektiğini okudum. Kullandığımız lambaların titreşim özelliğini nasıl öğrenebiliriz?

  cevap…

  • Avatar

   Ömer Can

   |

   Merhaba, öncelikle web sitemize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim. LED ürünler çoğunlukla DC gerilim ile sürülür ve titreşim yapmazlar, ender durumlarda AC veya PWM gerilim ile sürülür ancak bu durumda çalışama frekansı (Hz) yüksektir. Kullandığınız lambalar ile ilgili en iyi üretici firmadan öğrenebilirsiniz.

 yorum yazın

  trackback